Zan açıklamasında "Ne o sabah ne de sonraki günler boyunca yanımızda devlet kurumlarını göremedik. İlk üç gün yalnız bırakıldık. Bizim umudumuz, halkımızın ülkemizin dört bir yanından bize uzattığı el oldu" ifadelerini kullandı.

Hatay'ın mevcut belediye başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş'a seçimden çekilme çağrısı yapan Zan "Eğer bu yanlıştan dönülürse halkımızı yalnız bırakmamak, yaralarımızı birlikte sarmak için tüm fedakarlıkları yapmaya hazırım, hazırız..." dedi.

Zan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İlk çağrım Sayın CHP yöneticilerine, deprem suçlarına adı karışmış birini yeniden aday göstermeniz kabul edilemez. Yaptırdığınız hiçbir anket, enkazda yaşamını yitiren 50 binden fazla canımızı, insanımızın olduğu gerçeğinden daha doğru sonuçlar vermez. Yapmayın. İkinci çağrım ise Lütfü Savaş’adır. Gelin değerli halkım, çekilin ve Hatay İttifakı’nın etrafında birleşelim. Lütfen bu çağrımızı duyun. Buradan tüm Hatay halkına, hep birlikte bu kötü gidişe dur diyelim ve değiştirelim. Açıklıkla söylüyorum, bizim halkımızın çıkarından başka gözettiğimiz bir çıkar yoktur. Sayın Genel Başkanımız Erkan Baş, deprem suçlarını kabul etmeyen halkımızı seçeneksiz bırakmayacağını söylemişti. Bugün o sözü tutuyoruz. An itibariyle kenti akılın ve bilimin rehberliğinde ayağa kaldırmaya niyetli herkesi birlikte yürümeye başlayacağız. Eğer bu yanlıştan dönülürse, halkımızı yalnız bırakmamak ve yaralarımızı birlikte sarmak için tüm fedakarlıkları yapmaya hazırım ve hazırız. Hala hiçbir şey için geç değildir. Ben hayatımı savunarak kazandım futboldan dolayı. Şimdi de canım Hatay'ı savunmaya talibim. Hatay'da Asi Nehri geçer, ama rantı geçirmem, adam kayırmayı hiç geçirmem. Ben futboldan kaynaklı hayatımı hep savunarak kazandım, yine savunacağım. Hatay'da arkadaşlarımızın duvara yazdığı gibi, 'Bir Hatay vardı, bir Hatay yine var.'

Barış Atay'dan "Neden aday olmadınız?" sorusuna yanıt

Öte yandan TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay’a neden aday olmadığı da soruldu.

Atay şöyle yanıt verdi:

DEM Parti, İzmit Adayını Geri Çekti! DEM Parti, İzmit Adayını Geri Çekti!

Türkiye İşçi Partisi’nin siyasal konjonktürünün bir örneğidir bu. Biz isimler üzerine siyaset yapmayız. Sonuç itibarıyla dönem dönem aldığımız görevler var. Ben bana verilen görevi uzun süre yerine getirmeye çalıştım elimden geldiğince. Hayatın başka bir akışı var. Burada Parti ile birlikte yürüdüğüm malum karşınızda olduğuma göre. Fakat isimler üzerinden siyaset yapmadığımıza göre bu kolektif bir iş yaptığımız gerçeğini önünüze koymamız gerekiyor. Dün Barış Atay ismi vardı. Çok teveccüh gösteriliyor, sağolsunlar. Sosyal medyada yazılanları ben de okuyorum. Şu an Gökhan Zan arkadaşımız elini taşın altına koyması gerektiğini düşündü. Bu görevi layıkıyla yerine getirmeyeceğini düşünsek zaten burada kolektif bir çaba söz konusu olmazdı. Aynı Can Atalay isminin bugün Türkiye İşçi Partisi saflarında yankılanması gibi yeni isimler ortaya çıkacak. Bunu düşündüğümüz zaman Barış Atay’ı Türkiye İşçi Partisi’nin bir üyesi olarak değerlendirmek lazım. Burada başka bir şey aramaya gerek yok. 

22 Mart 2023’te İYİ Parti’den Hatay milletvekili aday adayı olan ancak seçilemeyen Zan 27 Aralık 2023’te de partiden istifa etmişti.

Editör: Balcan Hande