CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Bazı illerde yoğun yağış sonrası yaşanan sel felaketi ile ilgili konuşan Özel, "İktidar partisi ilk kez iklim krizinin bunlara sebep olduğunu söyledi. Toplumun bir kısmı bahane uydurmayın, bir kısmı da iklim krizi bütün dünyanın sorunu dedi. İklim krizinin varlığını kabul etmek önemli ama hükümetler buna bir doğal afet, biz ne yapalım diyecek durumda değiller. Bütün dünya dirençli kentlerden bahsediyor, dirençli kentler için iktidarın hazırlık yapması gerekiyor" dedi.

"Filistin'e gideceğiz"

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özel,  "Bugün yapılması gereken, timsah gözyaşları yerine Filistin'e sahip çıkmaktır. İlk fırsatta insani yardımların ulaşmasını sağlamak, soruna dikkat çekmek için Filistin'e gideceğiz. Bunun için girişimlerde bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

"CHP, Erdoğan'ın başına geçtiği bu darbe girişimine direnmeye karar verdi"

Meral Akşener'in İstanbul-Ankara Kararı! Meral Akşener'in İstanbul-Ankara Kararı!

Yüksek yargıda yaşanan "yetki tartışmaları" ile ilgili ise Özel şunları söyledi:

Yargıtay'ın birkaç yere birden had bildiriyor. Hatay seçmenine karşı bir meydan okuma var. Mesele devamında Can Atalay krizini çok aşıyor. AYM'ye diyor ki, ben Anayasa'yı tanımam. Meclis'e diyor ki, ben altıyüzünüzü de takmam. Meclis Başkanı'na 'karar aldım, neden okumuyorsun' diye ayar veriyor. Numan Kurtulmuş da rahatsızlık duyuyor ama bu noktada yapması gerekenleri Meclis adına yapmıyor. Tarafsız bir Meclis Başkanlığı görevi için yola çıkmıştı. Yaşanan mesele, bir mahkemenin ve ona cesaret veren parti genel başkanının anayasayı tanımama krizidir, mesele bir devlet krizidir. Mesele, anayasanın bir sayfasını tanımayayım yarın ses çıkmazsa meclisi de tanımamamanın, anayasasız bir düzeni dayatmanın, meclisi tanımamamın, belki seçimleri bile yapmamanın hesabı içinde olan bir darbe girişine direnip direnmeme meselesidir. CHP, Erdoğan'ın başına geçtiği bu darbe girişimine direnmeye karar verdi. Grubumuz toplandı, ikinci bir karara kadar bu mücadelemiz Meclis'te sürecek. İktidarın korkusuyla bazı merkez medya ve yandaş kanallar gözlerini kapamış durumdalar. Erdoğan'ın karşısında bu darbeye direniyoruz, direnmeye devam edeceğiz.

Ogün Samast'ın tahliyesi

Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesi edilmesi ile ilgili konuşan Özel, "Hrant Dink'in katledilmesinin Türkiye'de yarattığı büyük travmayı 16 yıl sonra bir kez daha yaşadık. Bir çocuktan katil yaratan derin güçler, bir güvercin katilini serbest bıraktılar. Gözümüzün içine baka baka 'muhalefet toparlanacağız diyorsunuz, hep birlikte olacağız diyorsunuz, bundan sonra meydanlarda olacağız, hak arayacağız diyorsunuz. Hak, hukuk, adalet diyorsunuz, biz buradayız' dediler. 'Biz icap ettiğinde katilimize de sahip çıkarız' diyorlar. Biz buradayız! Siz katilinize sahip çıkıyorsanız, biz namuslu insanlar, iyi insanlar birbirimize de bu ülkeye de sahip çıkacağız, size teslim olmayacağız" ifadelerini kullandı.

50+1 tartışması

Özel konuşmasında, 50+1 tartışmalarına da değindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yeni anayasa konusunda eleştirilerde bulunan Özel şunları söyledi:

Geçen günlerde Erdoğan 50+1 şartının değişmesi isabetli olur, yanlış işler yapılıyor diyor. MHP'nin yanlış bir yol olduğu, onunla birlikte olmanın bir hata olduğu, MHP'nin sırtında kambur olduğunu açıkça ifade ediyor. Hep birlikte susuldu, beklendi ki Devlet Bey buna ne diyecek... Devlet Bey, 'eksiklikleri olabilir ama taviz verilemez, ama cumhurbaşkanımız ile aramızı da kimse açamaz' dedi.  Bizim CHP olarak bunlarla meşgul olmamız mümkün değil. Sayın Erdoğan, sen ne değiştireceksin bilmiyorum, sistem mi değiştireceksin, ortak mı, ittifak mı değiştireceksin, rahmetli Erbakan'a attığın kazıkta olduğu gibi gömlek mi değiştireceksin. Ne değiştirirsen değiştir emin ol bizimli birlikte anayasa değiştiremeyeceksin. 

Biz, kendisi için her doğan için değil Erdoğan için yapılmış anayasaya 'bu kıyafetin kolu uzun, paçası dar geliyor' diyorsa biz ona şunu söylüyoruz: Anayasa toplumsal mutabakatla yapılır, öyle MHP ile baş başa verdik, noktasını virgülünü değiştirmez dersen seni böyle esir alırlar kardeşim, derdine kendin yan. Git derdini başka tarafta anlat.  Öbür taraftan enteresan bir ilişki, bir yandan bakıyorsunuz, biri diyor ki yanlış yollara saptım, diğer sistem çok güzel, cumhurbaşkanımız aramızı kimse bozamaz diyor. Yürümeyen bir evliliği biri devam ettirmek istiyor, biri bitirmek istiyor gibi.