(İSTANBUL) - Yıldız Holding, Uluslararası EŞİT ÜCRET Derneği tarafından yapılan değerlendirme sonucunda kadın ve erkek çalışanları arasındaki eşit işe eşit ücreti belgeleyen kurumlara verilen ''EŞİT ÜCRET Sertifikası'’nı almaya hak kazandı.

Yıldız Holding, kadın ve erkek çalışanları arasındaki ücret eşitliğini resmi olarak belgelendirmek amacıyla İsviçre merkezli Uluslararası EŞİT ÜCRET Derneği (EQUAL-SALARY Foundation) ve PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından yürütülen iki aşamalı değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayarak, ''EŞİT ÜCRET Sertifikası'’nı almaya hak kazanan öncü şirketlerden biri oldu.   

Yıldız Holding’in gönüllü olarak başvurduğu sertifikasyon süreci kapsamında Holding’in çeşitlilik ve kapsayıcılık temelli verileri, ücret politikası, işe alım süreçleri, terfi ve yan hak gibi uygulamaları bilimsel bir metodolojiyle kapsamlı bir şekilde incelendi. Sertifikasyon sürecinde veri analizlerinin yanı sıra insan kaynakları uygulamalarına dair kurum içi algıyı ölçmek amacıyla çalışanlarla ve İK ekipleriyle detaylı görüşmeler de gerçekleştirildi. 

Yıldız Holding’in tüm faaliyetlerinin merkezinde insana yatırım ve fırsat eşitliği kültürünün yer aldığına dikkati çeken Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Mehmet Tütüncü, şunları söyledi:

Sporcuların doğal "whey protein" kaynağı: Muratbey Kaymaklı Plus Sporcuların doğal "whey protein" kaynağı: Muratbey Kaymaklı Plus

“Yıldız Holding’de değerlerimiz arasında yer alan kapsayıcılık ve çeşitlilik ilkemiz çerçevesinde tüm çalışanlarımızın eşit fırsatlara erişimini destekliyoruz. 2030 yılına kadar tüm yönetim kademelerinde çeşitliliği artırma hedefimiz doğrultusunda kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Eşit Ücret yaklaşımı da Yıldız Holding’de kuruluşumuzdan itibaren üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu. Bu çabalarımızın uluslararası kuruluşlar tarafından takdir görmesi ve EŞİT ÜCRET sertifikasını almaya hak kazanmamız bizlere büyük mutluluk yaşattı. Önümüzdeki dönemde de fırsat eşitliği konusunda hayata geçirdiğimiz ilham veren uygulamalarla iş dünyasındaki dönüştürücü liderliğimizi pekiştirmeye devam edeceğiz.”

EŞİT ÜCRET Derneği Co-CEO Lisa Rubli ise şöyle konuştu:

''EŞİT ÜCRET Sertifikası’nı almaya hak kazandığı için Yıldız Holding’i tebrik ederim. Bu sertifika, Yıldız Holding’in iş yerinde fırsat eşitliğine yönelik uygulamalarının başarısını teyit ederken, Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık konusunda sektöründeki liderliğini de pekiştiriyor. Yıldız Holding, çeşitlilik ve kapsayıcılığı önceliklendirerek hem şeffaf duruşuyla paydaşları nezdinde güven tesis ediyor, hem de başarılı bir işveren markası olarak en iyi yetenekleri bünyesine katmak noktasında önemli bir rekabet avantajı elde ediyor.''

Eşit Ücret Sertifikası hakkında

Kurumlardaki ücret eşitsizliğini bilimsel bir yaklaşımla bağımsız bir şekilde değerlendiren İsviçre merkezli EŞİT ÜCRET Derneği tarafından verilen ''EŞİT ÜCRET Sertifikası'', söz konusu kurumda kadın ve erkek çalışanlara eşit iş karşılığında eşit ücret ödendiğini belgeliyor. EŞİT ÜCRET Derneği tarafından yapılan kapsamlı denetimler sonucunda verilen ''EŞİT ÜCRET Sertifikası'', 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyor. Bu süreç zarfında şirketin çeşitlilik ve eşitlik ilkesine bağlı olarak yürüttüğü çalışmalar düzenli olarak kontrol edilmeye devam ediyor. Sertifikaya sahip şirketler 3 yılın sonunda sertifikanın devamlılığının sağlanması için tekrar başvuru yapmak zorunda.

Yıldız Holding fırsat eşitliği çalışmaları hakkında

300’den fazla markasıyla 5 kıtada 4 milyar insana ürünlerini ulaştıran Yıldız Holding, gıda ve perakende sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor. Holding’in değerleri arasında yer alan fırsat eşitliği ve kapsayıcılık odağındaki çalışmalar 2021 yılında kurulan Yıldız Holding Kadın Platformu çatısı altında kararlılıkla devam ediyor. 2030’a kadar, üst yönetimdeki kadın oranını güçlendirmeyi hedefleyen Yıldız Holding’de fırsat eşitliği temelli dönüşüm sonrası grup şirketlerinde görev alan kadın yönetim kurulu üyesi oranı yüzde 14’ten yüzde 26'ya yükseldi. Yıldız Holding Kadın Platformu Raporu verilerine göre 2019 yılında yüzde 37 olan kadın çalışan oranıysa yüzde 46’ya ulaştı. Geçtiğimiz sene terfi alan kadın çalışan oranının yüzde 57 olması ise Holding’in üst yönetim kademelerinde daha fazla kadın çalışana sahip olma vizyonunu somut bir şekilde destekliyor.  

ADVERTORIAL YAYIN

Kaynak: anka