(ANKARA) - Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, "15 Temmuz gecesi ezan, bayrak, vatan ve bağımsızlığımız uğruna fedayı can eden 251 şehidimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Kalbimizde açtıkları yarayı asla unutmayacağız. Bağımsızlığımıza sahip çıkan ve büyük bir işgal girişimine mani olan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. O gece şehitlerimiz ve gazilerimiz, vatan topraklarına bir kez daha özgürlüğün ve bağımsızlığın mührünü vurmuştur" ifadelerini kullandı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin 8. yılı nedeniyle yazılı açıklama yaptı. 

"15 Temmuz, 'Bir toprak nasıl vatan kalır?' sorusunun Türk milleti tarafından kanla, canla, imanla cevaplandığı o unutulmaz gün olmuştur" ifadesini kullanan Işık, şunları kaydetti:

"15 Temmuz gecesi ezan, bayrak, vatan ve bağımsızlığımız uğruna fedayı can eden 251 şehidimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Kalbimizde açtıkları yarayı asla unutmayacağız. Bağımsızlığımıza sahip çıkan ve büyük bir işgal girişimine mani olan tüm şehitlerimize Allah’tan

rahmet diliyoruz. O gece şehitlerimiz ve gazilerimiz, vatan topraklarına bir kez daha özgürlüğün ve bağımsızlığın mührünü vurmuştur. Yanı başında şehit olan kardeşlerini gördüğü halde öne çıkmaktan geri durmayan 2 bin 193 kahraman gazimize, cesaretleri ve fedakârlıkları adına şükranlarımızı sunuyor, kendilerine Allah’tan sağlıklı, sıhhatli uzun ömürler diliyoruz. O gece Rabb'imiz, kalplerden korkuyu kaldırmış ve yüreklere cesaret vermişti.

ABD Başkanı Biden’dan Trump açıklaması: "Suikast girişimi savunduğumuz her şeye aykırı" ABD Başkanı Biden’dan Trump açıklaması: "Suikast girişimi savunduğumuz her şeye aykırı"

15 Temmuz gecesi bizlere Çanakkale ruhunun, Kuvayı milliye ruhunun, Sakarya’daki ruhun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir emriyle Yunan’ı denize döken Büyük Taarruz'daki o ruhun, halen o günlerdeki gibi dipdiri ve canlı olduğunu göstermiştir. Bu millet, demokrasiye sahip çıkmak adına yanı başında paramparça olan vatan evlatlarını gördüğü halde bir adım bile geri atmamıştır. Bu millet, dünyaya eşi benzeri görülmemiş bir demokrasi dersi vermiştir.

Bu hain darbe teşebbüsü, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi, Türkiye Cumhuriyeti'ni sömürgeci batılı devletlerin işgaline zemin hazırlayacak bir kaos ortamına sürüklemeyi, devletin bütünlüğünü ve gücünü gerek ulusal gerekse uluslararası arenada zayıflatmayı, pazarlık gücünü elinden almayı amaçlıyordu. Kahraman Türk ordusunun kılcal damarlarına kadar sızan ve emir komuta zincirini tanımayarak hain bir darbe teşebbüsünde bulunanları, bu millet tüm dünyanın gözü önünde mağlup etmiştir. Üstelik bunu tankla, tüfekle, silahla değil; yüreğindeki iman ve eşi benzeri olmayan cesaretle yapmıştır. O gece bu kahraman millet, büyük bir işgal girişimini engellemiş; kutsal vatan toprağını haçlı işgaline terk etmek isteyenlere bir kez daha tarihi bir ders vermiştir."

Kaynak: anka