ESMA TURAN 

(MUĞLA)- Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü tarafından Muğla’nın Bodrum ilçesinde Turizm Konaklama Tesisi Kapasite Artışı ve Temalı Park (Aquapark- lunapark) Projesi için 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararı verildi. ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre proje, 2. Derece Doğal Sit Alanı içerisinde kalıyor.

Arsuz halkından krom madeni protestosu… Arsuz Belediye Başkanı Üstün: “Suyumuzu, doğamızı kirletmelerine hiçbir zaman izin vermeyeceğiz” Arsuz halkından krom madeni protestosu… Arsuz Belediye Başkanı Üstün: “Suyumuzu, doğamızı kirletmelerine hiçbir zaman izin vermeyeceğiz”

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Torba Mahallesi Usuluk Koyu Tabiat Parkı’nda, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü tarafından 'Turizm Konaklama Tesisi Kapasite Artışı ve Temalı Park (Aquapark- lunapark) Projesi' yapılması planlanıyor. Proje için bakanlık, 24 Ocak’ta ÇED süreci başlattı. Projeye, 13 Mayıs’ta 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi. Projeyle mevcut konaklama birim sayısı 106'dan 136'ya yükseltilecek. Tesiste şu anda 3 blok konaklama tesisi, 5 terapi merkezi ve havuzları, bir restoran, villa havuzları, bir kademeli havuz, lojmanlar, bir aquapark ve lunapark bulunuyor.

PROJE SİT ALANINDA

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre, 487 milyon 297 bin TL bedelle yapılacak olan proje alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile tescil edilen 2. Derece Doğal Sit Alanı içinde kalıyor. Tesis alanı ise Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda 'Mesire Alanı' ve 'Orman Alanı' gösteriminde yer alıyor. Ayrıca alan, 'Doğal Sit Alanı' ve 'Önemli Doğa Alanı' içerisinde kalıyor.

 

Kaynak: anka