HABER: GÜLARA SUBAŞI / KAMERA: UĞUR DEMİRCİ

(SREBRENİTSA) - Srebrenitsa Katliamı’nın 29’uncu yıl dönümünde, Bosna Hersek’teki anma törenine katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Şeref Defterine, ''Soykırımın 29’uncu yılında, CHP Genel Başkanı olarak bu büyük acıyı unutmamak, adalet arayışını sürdürmek üzere buradayım. Heyetimizle birlikte insanlık tarihinin en acı ve en utanç verici katliamlarından biri olan Serebrenitsa Katliamı’nı bir kez daha lanetliyoruz. Sorumluluk tüm uluslararası toplumundur. O günkü hataların bugün Filistin’de tekrarlandığını hatırlayalım" yazdı.

1995 yılında, 8 binden fazla Boşnak sivilin ölümüne neden olan Srebrenitsa Katliamı’nın 29’uncu yıl dönümünde, Bosna Hersek, Srebrenitsa’da anma töreni düzenlendi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de törenlere katılmak üzere Bosna Hersek’e geldi. Özel’e; Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, İstanbul Milletvekili Namık Tan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Parti Meclisi Üyesi Melisa Uğraş eşlik etti.

Özel, anma törenine katılmak üzere Bosna Hersek’e gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ile Türk heyetinin Saraybosna’daki buluşma noktasında Srebrenitsa’ya hareket etmek üzere bir araya geldi.

''O günkü hataların bugün Filistin’de tekrarlandığını hatırlayalım''

Özel, Srebrenitsa’da ilk olarak Türk Bosna Hersek Sancak Temsilcileriyle bir araya geldi. Ardından CHP Lideri Özel, Bakan Tunç ile birlikte eski akü fabrikasında bulunan Potoçari Anma Merkezi'ni gezdi. Özel, ardından Şeref Defterini imzaladı. Özel, deftere şunları yazdı:

Kocaeli Büyükşehir'de görev değişimi Kocaeli Büyükşehir'de görev değişimi

“Soykırımın 29’uncu yılında, CHP Genel Başkanı olarak bu büyük acıyı unutmamak, adalet arayışını sürdürmek üzere buradayım. Heyetimizle birlikte insanlık tarihinin en acı ve en utanç verici katliamlarından biri olan Serebrenitsa Katliamı’nı bir kez daha lanetliyoruz. Sorumluluk tüm uluslararası toplumundur. O günkü hataların bugün Filistin’de tekrarlandığını hatırlayalım.”

Resmi tören saat 10.40 itibarıyla bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Basına kapalı olarak gerçekleşen anma törenininde konuşmacılar, dünyanın dört bir yanından gelen siyasi lider ve heyetlerine hitap etti.

Özel ve CHP heyeti, resmi törenin ardından mezarların bulunduğu alana geçerek, Srebrenitsa Anıtı'na çiçek bıraktı. Özel, ardından mezarları başında yakınları için bekleyenlerle konuştu ve başsağlığı diledi.

Özgür Özel, ardından cemaatle birlikte cenaze namazı kıldı.

 

Kaynak: anka