UĞUR İSTANBULLU

Artvin’in Borçka ilçesinde önceki günlerde etkili olan yoğun yağış nedeniyle meydana gelen selden mağdur olan Yeniyol Mahallesi esnafı Aydemir Çakmak, "Her sene yaşıyoruz bu sel felaketini. Yetkililere talebimiz, ne yapalım Allah'tan gelen bir şey ama yine de önlemler alınabilirdi. Oradaki duvarda hiç demir yok. O duvar daha sağlam olabilirdi" dedi. Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ise “Gerekli hasar tespitlerini yaptık bitirdik. İlgili yerlere bildireceğiz ve bugün de bütün kurumlar burada olacak çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Artvin Borçka’da yağışlar sonrasında oluşan sel felaketi hayatı olumsuz etkiledi. Selden etkilenen Muhammet Arslan, şunları söyledi:

BÜYÜKÇEKMECELİLER, ATATÜRK’E HAREKET EDEN ŞEVKİ YILMAZ’I KINADI… BAŞKAN AKGÜN: “CUMHURİYET’İN SAVCILARI HESABINI SORACAKTIR” BÜYÜKÇEKMECELİLER, ATATÜRK’E HAREKET EDEN ŞEVKİ YILMAZ’I KINADI… BAŞKAN AKGÜN: “CUMHURİYET’İN SAVCILARI HESABINI SORACAKTIR”

"Önceki gece aşırı yağışlardan kaynaklı bir anda, karşıda gördüğümüz ormanlık alandan gelen heyelanla dere kapanınca sel yola savruldu ve yol boyunca gelen sel burayı bastı. Selin burayı bastığı gece Kandil gecesiydi ve vatandaşlarımız da camide rehin kaldılar. Araçlarını da buraya park etmişlerdi ve araçlarını çıkarma şansları olmadı. Yetkililer geldi gerekli hasar tespitleri yapıldı, sonuçlarını bekliyoruz. Maalesef hemen her yıl, iki senede bir aynı şeyleri yaşıyoruz ve afet diyelim yapacak bir şeyim yok. Bakın burada bulan araç bana ait ve içeride kalorifer kazanı arıza yaptı ve çalışmıyor."

"BU DURUM ARTVİN BORÇKA'NIN KADERİ"

Borçkalı esnaf Aydemir Çakmak, "Gece saat 11- 12 gibi yukarıda bulunan ırmaktan gelen su betonu patlatınca oluşan sel yoldan gelerek mahallemizi bastı. Bu Artvin Borçka’nın kaderi, her yıl patlıyor. Gündoğdu ve bu Yeniyol Mahallesi’nde sürekli su patlamaları oluyor ve biz her sene yaşıyoruz bu sel felaketlerini. Bundan kaçamıyoruz. Yetkililere talebimiz, ne yapalım Allah'tan gelen bir şey ama yine de önlemler alınabilirdi. Oradaki duvarda hiç demir yok, inanın duvarın içinde küçük bir demir parçası yok. O duvar daha sağlam olabilirdi" dedi.

"BEKLENTİNİN ÇOK ÜZERİNE ÇIKTI"

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ise şunları söyledi:

"Vallahi iki gün boyunca yağmurun kesintisiz yağması sonrasında, vadilerde bulunan küçük dereler büyümeye başladı ve beklentinin çok üzerine çıktı. Böyle olunca özellikle bu bölgede bakın bu yukarıdan gelen dere bu tarafa basınca buradaki duvarı yıkarak yol boyunca giderek Kasacılar denen mevkide caminin bulunduğu alanda hem camiyi ve orada bulunan iş yerlerini su bastı. Bugün de burada devletin bütün güçleri burada ve çalışmalar yapıyor. Şehir merkezinde altyapıda ve üstyapıda hasarlar var ve mahalle yollarında hasarlar var ve gerekli hasar tespitlerini yaptık bitirdik. İlgili yerlere bildireceğiz ve bugün de bütün kurumlar burada olacak çalışmalarımıza devam edeceğiz."

 

Kaynak: anka