(ANKARA)- CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada; genel müdür, daire ve başkanı ve şube müdürlerine tahsis edilen toplam araç sayısının 125 bine ulaştığını belirterek, AKP Bursa Milletvekili Mustafa Varank’ın sözlerine tepki gösterdi. Emir, “Varank’ın dinleyince zannedersiniz ki Meclis’i CHP yönetiyor. Her grup başkanvekilinde 1 araç var. Biz bunları vermeye hazırız. Ama geleceksin, 125 bin aracı daire başkanlarından, genel müdürlerden alacaksın” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, TBMM Genel Kurulu’nda dün yaptığı konuşmada, iktidarın araç ve tasarruf politikasını eleştirdi. AKP Bursa Milletvekili Mustafa Varank’ın “Kamudan bahsederken kendisini ayrı tutmayı ben doğru bulmuyorum. Dürüstseniz örnek olarak sizler başlayabilirsiniz” sözlerine yanıt veren Emir şu ifadeleri kullandı:

"MECLİS BAŞKANI CHP’Lİ ZANNEDERSİNİZ"

“Varank’ı dinleyince zannedersiniz ki Meclis’i CHP yönetiyor, Meclis Başkanı CHP’li zannedersiniz, Divan’da çoğunluk CHP’de zannedersiniz. Ya, siz bir defa, iktidar olduğunuzu bilin. Bütün yanlışlar başkalarının, bütün enflasyonu bu stokçular, faizciler yapıyorlar; hiçbir suçunuz yok. Şimdi diyorsun ya ‘Bizdeki 3 tane arabayı gözün gördü.’ Haklısın, verelim biz, sorun yok ama böyle olmaz bu iş, böyle olmaz. Meclis’i böylesine tasarruf genelgesinin dışına kim çıkardı arkadaşlar, kim çıkardı? Saray çıkardı. Saraydan çıkmadı mı bu kanun?

"125 BİN ARACI ALACAKSIN DAİRE BAŞKANLARINDAN"

Kamuda aşırı derecede resmî araç israfı var. Türkiye'de yaklaşık 125 bin araç birilerine tahsis edilmiş, kullanılıyor. Bunlardan da her grupta 3'er tane, her grup başkan vekilinde 1'er tane araç var. Biz bunları vermeye hazırız, hazırız. Ama öyle değil o iş, geleceksin, o 125 bin aracı alacaksın o daire başkanlarından, şube müdürlerinden, genel müdürlerden.

"ALMANYA’NIN 20 KATI ARAÇ KULLANILIYOR"

Sen kaç yıldır son model Mercedesle geziyorsun? Sen gel, onun hesabını ver, ondan sonra konuşalım. Bu sizin açıkladığınız kaçıncı tasarruf paketi, onu söyleyin. Sadece senin korumaların kaç tane araçla gezdi sen bakanken, haberin var mı? Kaç tane cip seni takip etti, haberin var mı? Biz bunları bilmiyor muyuz zannediyorsunuz. Tüm Türkiye bu tartışmayı görsün, tüm Türkiye burayı dinlesin. Bu ülkede Almanya'nın 20 katı araç kullanıyor kamudaki çalışanlar; bakanı da Meclis’teki de genel müdürü de belediyesi de. Bunların hepsinin üstüne gidelim, hepsine bakalım ve hepsini ayıklayalım. Var mısınız? Cesaretin varsa hadi gel anlat burada.”

 

CHP'li Bakırlıoğlu’ndan 'Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı' eleştirisi: “Şirket kurup, araç satın alabilecek, tedbirlerin arkasından dolaşacaklar” CHP'li Bakırlıoğlu’ndan 'Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı' eleştirisi: “Şirket kurup, araç satın alabilecek, tedbirlerin arkasından dolaşacaklar”

 

Kaynak: anka