VAHAP SEÇER, MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KURS MERKEZLERİNDEKİ ÖĞRENCİLERİN AİLELERİYLE BULUŞTU VAHAP SEÇER, MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KURS MERKEZLERİNDEKİ ÖĞRENCİLERİN AİLELERİYLE BULUŞTU

Seramik sanatçısı kadınları bir araya getiren Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, Sevgililer Günü’ne özel hazırlanacak seramik ürünlerinin yapımına, Hal MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi’nde başladı.

Kadın emeğini önceleyen ve üretimde kadınları desteklemeyi sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Sevgililer Günü’ne özel olarak bir araya gelen 38 seramik sanatçısı, seramiklerini Büyükşehir’in stantlarında ve Trafik Park’taki üretici kadın stantlarında satma imkanı bulacak. Bu proje sayesinde kadınlar gelir elde ederken, vatandaşlar sevdiklerine kadın emeği ve kişiye özel hediyeler armağan etme şansı yakalayacak.

Sevgililer Günü’ne özel üretimin 2 hafta süreceğini kaydeden Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan Burcu Sert, şu bilgileri verdi:

“Belediyemizin seramik alanında olan üretici kadınları, kolektif bir şekilde Sevgililer Günü’ne özel konsept ürünler üretmeye başladılar. Amacımız Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üretici kadınları ile birlikte üretmeyi hedeflemek. Üretici kadınlarımız yaptıkları üretimi, belediyemizin stantlarında ve Trafik Park’ta satışa sunacaklar. Trafik Park’taki üretici stantlarımız cumartesi ve pazar günleri 12’den akşam 5’ e kadar açık olacak. Sevgililer Günü’ne özel hediyelik tüm ürünleri Mersinliler orada bulabilirler.” 

Yaklaşık olarak bir yıldır Hal MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi’nde seramik eğitimi yaptıklarını söyleyen MERCEK Mesleki Eğitim Merkezleri Koordinatörü Gül Kadem Maya da şöyle konuştu:

“Kadınların merakıyla beraber burada eğitimlere başladık. Bugün de zaten bu üretimin içerisinde olan kadınlarımız burada başladılar. MERCEK olarak biz de onlara hem atölye kullanımında, hem de alanında usta öğreticimiz Deniz Hocamla beraber destek oluyoruz. Bu atölyede çalışmalarını yaptıktan sonra, seramik pişirim fırınımızı da kullanabilecekler. Aynı zamanda sırlayıp, boyayıp, 2 hafta sonra en güzel biçimde satışa sunmuş olacaklar. Bu kadınların yaptığı emekler de en güzel hediye olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü dünyayı kadın emeği kurtaracak.”

Bardak, saksı, tabak gibi ürünler üreteceklerini paylaşan seramik sanatçısı Deniz Altun, şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediyemizin stantlarında üretici kadınlara destek olmak amacıyla ürettikleri ürünlerin sergilenmesi ve satılması ile ekonomilerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Seramik ya da başka bir ürün hiç fark etmez. Kendi el emekleriyle sevdiklerini ifade edebilirler. Bizim yaptığımız ürünler de bunların bir başlangıcı, bekleriz.”

Büyük bir atölyesi olan MERCEK’te çalışmaktan keyif aldığını söyleyen seramik sanatçısı Özlem Yılmaz ise “Sevgililer Günü konsepti ile hep beraber, kolektif iş çalışması yapıyoruz. Bunun sonucunda elde edilen ürünler satıldığı zaman, ekonomimize katkıda bulunacağız. Lütfen önce kadın emeğine destek olsunlar. Birçok çalışma yapılacak ve bunun sonucunda üretilen her şey Trafik Park’ta satışa sunulacak. Hediye almadan önce büyük mağazalar ve AVM'ler yerine, Trafik Park’a gelmelerini rica ediyorum” dedi.

Kaynak: anka