(MUĞLA) - Marmaris’te son yıllarda şehir merkezinde sürüler halinde görülmeye başlanan yaban domuzları ile ilgili Marmaris Belediyesi ilk adımı attı. Veteriner hekimlerle toplantı yapan Başkan Acar Ünlü, diğer kurumlarla iş birliği halinde çözüm bulmaya çalışacaklarını belirtti. 

Marmaris Belediyesi, son zamanlarda ilçe gündemini meşgul eden yaban domuzları ile ilgili çözüm yollarını bulmak adına ilk adımı attı. Başkan Ünlü, ilçede görev yapan veteriner hekimlerden oluşan bir heyetle bir araya gelerek, neler yapılması gerektiğiyle ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Özellikle şehir merkezine kadar inen yaban domuzlarının birçok riski de beraberinde getirdiğini dile getiren Başkan Ünlü, şunları söyledi:

“Domuzlar hepimizi ilgilendiren toplumsal bir sorun haline gelmeye başladı. Turizm hareketliliği de başlıyor. Bu sorun hem güvenlik hem de toplumsal açıdan önemli bir noktada. O yüzden biz de konunun uzmanı olarak veterinerlerle bir araya gelerek konuyu değerlendirmek istedik. Çünkü herkesin bir fikri var ama gerçek doğru nedir sizlerle konuşmak istedik, uzman olarak görüşlerinizi almak istedik.”

Ünlü, alınacak kararları Kaymakamlık ve diğer resmi kurumlarla paylaşarak, çözüm bulmaya çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

GÜVENLİK VE SAĞLIK SORUNU VURGUSU

Yaban domuzlarının hastalık ve güvenlik gibi ciddi riskleri beraberinde getirdiğini ve çok çabuk ürediğini söyleyen veteriner hekimler ise özellikle insanların bu hayvanları beslememesi gerektiğini kaydetti. Domuzların kedi köpek gibi sokak hayvanı olmadığını söyleyen veterinerler, domuzların özellikle yangınlardan sonra daha çok görülmeye başlandığını belirterek; insanların hayvanları beslemesi ile kente daha çok alıştıklarını, bunun da beraberinde hastalık, salgın, güvenlik gibi büyük riskleri getirdiğini bildirdi.

Avcılar'ın mahallelerinde "hizmet seferberliği" tamamlandı Avcılar'ın mahallelerinde "hizmet seferberliği" tamamlandı

Yaklaşık bir saat süren toplantı sonunda alınan kararlar kamuoyuna duyurulacak. Toplantı, 16 Mayıs Perşembe günü (yarın) saat 16.30’da Marmaris Belediyesi’nde yapılacak.


Kaynak: anka