(MALATYA) - Malatya'da 6 Şubat depremlerinde iş yerleri yıkıldığı için konteynerde hizmet vermeye çalışan esnaf, hem devletin klima desteği vermemesi hem de belediyenin tente takılmasına izin vermemesi nedeniyle yaşadıkları zorluktan yakındı.

Malatya’da 21 metrekarelik geçici konteyner iş yerlerinde hizmet vermeye çalışan esnaf, sıcak yaz günlerinde sorunlarla baş başa kaldı. Esnaf, kentin sağlam kalan tek caddesi olan İnönü Caddesi’ne su ve klima desteği verilmediğine dikkat çekti. Malatya esnafı, ürünlerini güneşten koruyacak gölgeliğin ise ‘görüntü kirliliği’ olur gerekçesiyle yapılmasına da izin verilmediğini belirtti.

İnönü Caddesi’nde tuhafiye ürünleri satan esnaf Çağla Emre ise konteyner alım sürelerinin uzadığını belirterek yaşadığı sıkıntıyı şöyle anlattı:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın sağ koluydu... Haydar İnanır, son yolculuğuna uğurlandı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın sağ koluydu... Haydar İnanır, son yolculuğuna uğurlandı

“Konteynerimizi vermeleri çok uzun sürdü. Yıkılmıştı dükkanımız ve biz bir sene boyunca kendi imkanlarımızla dükkan tuttuk. Bir sene sonra valimizden yalvar yakar biçimde konteynerimizi aldık. Şu an konteynerimizde yaşadığımız pek bir sıkıntı yok ama genel olarak klima olmadığı için çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz ve devlet klimayı desteklemediğini söyledi. Aynı zamanda tente yaptırmamız gerekiyor ürünlerimiz güneşten çok etkileniyor ama devletimiz yani belediyemiz buna da izin vermiyor görüntü kirliliği olmaması açısından. Onun dışında da başka bir sıkıntımız yok."

“Geçimimiz aşırı sıkıntılıydı”

Depremden sonra bir süre dükkan tuttuklarını ama yüksek kiradan dolayı çıkmak durumunda kaldıklarını söyleyen Emre, “Bu süre zarfında devletten konteyner aldık orada yaşamaya başladık. İş yeri olarak da kendimize iş yeri tuttuk. Dükkan sahibimiz çok sıkıntı çıkardığı için tekrardan belediyemize başvurup konteyner almak zorunda kaldık. Geçimimiz aşırı sıkıntılıydı Malatya şehrindeki birçok insanın yaşadığı gibi bir şekilde kendi imkanlarımızla idare etmeye çalıştık” dedi. 

Kaynak: anka