İzmir Büyükşehir Belediyesi, orman yangınlarına hızla müdahale edilmesini sağlamak için başlattığı seferberlik kapsamında orman köylerine 40 tanker daha teslim etti. Milliyetçiliğin sadece kültürel değerlerden ibaret olmadığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Milliyetçilik, memleketin suyuna, havasına, toprağına sahip çıkmak değil midir? İddia ediyorum Türkiye’nin en milliyetçi şehri İzmir’dir” dedi. 

GAZİEMİR’DE ÜNAL IŞIK YÖNETİMİNDE İLK MECLİS TOPLANTISI: “GAZİEMİR’DE YAŞAYAN HERKESİN MUTLU OLMASI İÇİN BÜTÜN İŞLERE BİRLİKTE İMZA ATACAĞIZ” GAZİEMİR’DE ÜNAL IŞIK YÖNETİMİNDE İLK MECLİS TOPLANTISI: “GAZİEMİR’DE YAŞAYAN HERKESİN MUTLU OLMASI İÇİN BÜTÜN İŞLERE BİRLİKTE İMZA ATACAĞIZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, orman yangınlarına erken müdahale edilmesi ve yangın söndürme ekipmanlarının artırılması amacıyla orman köylerine su tankeri dağıtımına devam ediyor. Başkan Soyer’in ev sahipliğinde Kültürpark Atlas Pavyonu yanında bulunan alanda yapılan törenle orman köylerine 40 su tankeri daha verildi. Öncekilerle beraber toplam dağıtılan tanker sayısı 165 oldu. 

Törene, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı ile Genel Sekreter Yardımcıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, bürokratlar, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Törenin ardından tankerlerle tatbikat yapıldı. 

"İKLİM KRİZİYLE MÜCADELE VERMEK ZORUNDAYIZ"

Türkiye’de bir ilki hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Soyer, küresel iklim kriziyle birlikte büyük felaketler yaşandığına dikkat çekti. Soyer, “Küresel iklim krizi nedeniyle hasta bir gezegende yaşıyoruz. Bu hasta gezegende hiçbirimiz sağlıklı olamayız. İklim kriziyle ilgili mücadele vermek zorundayız” diye konuştu. 

2020’de İzmir’de yaşanan deprem felaketinin ardından Seferihisar’daki tsunamiyi hatırlatan Soyer, dirençli bir kent yaratmanın önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"MİLLİYETÇİLİK MEMLEKETİN SUYUNA, HAVASINA, TOPRAĞINA SAHİP ÇIKMAK DEĞİL MİDİR"

“Milliyetçilik… Özellikle siyasi partilerde çokça konuşulan, herkesin birbiriyle yarıştığı, daha fazla milliyetçi olduğunu anlattığı bir siyasal iklimde yaşıyoruz. Milliyetçilik sadece kültürel değerlerden mi ibaret? Memleketin suyuna, havasına, toprağına sahip çıkmak değil midir? Merasına, ormanlarına, nehirlerine, vadisine sahip çıkmak değil midir? Niçin siyasiler memleketin toprağına, havasına, suyuna sahip çıkmak konusunda yarışmazlar da sadece kültürel değerler üzerinden milliyetçilik yarışındadırlar? Gerçek milliyetçilik; yerli olana, milli olana sahip çıkmak, önce havasına, suyuna, toprağına sahip çıkmakla başlar. Ve ben iddia ediyorum; İzmir Büyükşehir Belediyesi şehrinin havasına, suyuna, toprağına, yer altına, yer üstüne, bitki örtüsüne, yerli tohumuna Türkiye’de en çok sahip çıkan şehirdir. İddia ediyorum Türkiye’nin en milliyetçi şehri İzmir’dir. Türkiye’de milliyetçiliğin öncüsü İzmir’dir ve öyle olmaya devam edecektir.”

Yangınların önüne geçmek adına birçok ilkin hayata geçirildiğini aktaran İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse de şunları söyledi:

“2021 yılında 60 tanker, 2022’de 65 ve şimdi 40 adet tanker dağıtımı yapıyoruz. Bölgelere göre dağıttık. Kırsal ve orman alanlara ağırlık verdik. Tankerlerin bakım onarımı için de ekip kurduk. Toplamda 325 tankeri faal hale getirdik. Bizi hiçbir yangında yalnız bırakmayan Başkanımız Tunç Soyer’e sonsuz teşekkür ederim.”

Kaynak: anka