SERDAR ÜNSAL

(IĞDIR)- Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, işten çıkarılan 204 işçiyle ilgili ilk kez konuştu. Güneş, "Bizden bir gün öncesine kadar 314 toplam işçi alınmıştı. Bu işçi fazlalığıyla karşılaşırken iki seçeneğimiz vardı. Ya bu adına işçi denen torpillileri besleyecektik ya da yüz bin nüfuslu kente hizmet götürecektik. Biz bir komisyon oluşturduk ve bu işçilerin çıkarılmasına karar verdik. Benim için zor bir durumdu" dedi.

Iğdır Belediyesi tarafından işte çıkarılan işçiler,  gündür belediye önünde oturma eylemini sürdürüyor. Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, işten çıkarılan işçilerle ilgili açıklama yaptı. Güneş, şunları söyledi:

"Hayatımın en zor 4- 5 gününü yaşıyorum. Ne gariptir ki 35- 40 yıla yakın mücadele tarihimde, hep işçinin yanında olan hep emeği savunan sosyalist bir kişilik olarak tarihe bakınız ki, 204 işçininin emeğinin ekmeğinin kesilmesine imza atan biri olarak karşınızdayım. Biz göreve geldiğimizde bizden bir gün öncesine kadar 314 toplam işçi alınmıştı. Biz görevi 16 gün gecikmeli aldık. Amaç belediye meclisinin düşürülmesiydi. Kayyum yönetiminin gerekli konumlandırma ve atamayı yapmasıydı. Biz bir gün kala ancak meclisi toplayabildik. Bu işçi fazlalığıyla karşılaşırken iki seçeneğimiz vardı. Ya bu adına işçi denen torpillileri besleyecektik ya da yüz bin nüfuslu kente hizmet götürecektik. Biz bir komisyon oluşturduk üç aşamalı bütçe, performans ve belediye ihtiyaçlarını dikkate alarak bir yöntem izledik, bu işe koyulduk. Hep analizlerle uğraştık ve bu 204 işçinin çıkarılmasına karar verdik. Gerçekten benim için zor bir durumdu."

Sinop’ta tekne turu işletmecisi Çor: "İnsanlarda para yok. Geçen seneki turizm bu sene yok" Sinop’ta tekne turu işletmecisi Çor: "İnsanlarda para yok. Geçen seneki turizm bu sene yok"

Nuri Güneş, işçilerin eylemleri sırasında yolun kapatılması ile çevreye verdikleri rahatsızlıktan dolayı işçi sendikası hakkında suç duyurusunda bulunduklarını; emniyet güçlerinin ise görevini yapmadığını belirterek İçişleri Bakanlığı'na şikayette bulunduklarını belirtti.

 

Kaynak: anka