İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel “100 Yıllık Ayna” başlıklı Tiyatro Çalıştayı düzenledi. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, “Bir arada olmaya ne kadar ihtiyacımız varmış, hepimizin çok ihtacı var. Zaten bir avuç insanız. Bir yüz yıl sonraya söyleyecek bir sözümüz olmalı. Yüz yıla bir ayna tutup bir muhasebe gerçekleştireceğiz. Çok da başarılı geçiyor, keyifle devam ediyoruz. İstanbul’da, tüm Türkiye’de ulaşabildiğimiz paydaşlarımızla bir araya geldik” dedi. 

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında İBB Şehir Tiyatroları, “100 Yıllık Ayna” başlıklı Tiyatro Çalıştayı düzenliyor. İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki bir otelde düzenlenen çalıştay, önceki gün başladı ve yarın sona erecek. 

“YÜZ YIL SONRAYA FENER OLSUN İSTİYORUZ” 

Çalıştayla ilgili ANKA Haber Ajansı’na değerlendirme yapan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, 310 katılımcı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: 

“Biz istedik ki bir yüz yıla ayna tutalım. Tüm tiyatro camiasındaki paydaşlarımızı, büyüklerimizi davet ettik; sorunlarımızı ve önerilerimizi birlikte konuşalım istedik. Bence şu dönemde en önemli üst başlığımız, bir arada olabilmek. Bir arada olmak çok iyi geldi hepimize. Bütün oturumlardan çıkan cümlelerin sonu böyle bağlandı. Ne kadar iyi oldu... Bir arada olmaya ne kadar ihtiyacımız varmış, hepimizin çok ihtiyacı var. Zaten bir avuç insanız. Bir yüz yıl sonraya söyleyecek bir sözümüz olmalı. Yüz yıla bir ayna tutup bir muhasebe gerçekleştireceğiz. Çok da başarılı geçiyor, keyifle devam ediyoruz. İstanbul’da, tüm Türkiye’de ulaşabildiğimiz paydaşlarımızla bir araya geldik. Bir kere biz İstanbul Şehir Tiyatrosu olarak bazı şehirlerdeki Şehir Tiyatroları’yla protokoller imzaladık, oyun alışverişleri yapıyoruz. Neredeyse 20’ye yakın Şehir Tiyatrosu’yla Türkiye’deki şehirlerin Şehir Tiyatroları’nı bir araya getirdik. Devlet Tiyatroları, özel tiyatrolar, Tiyatro Kooperatifi herkesi bir araya getirdik. Çok geniş bir katılımla, 310 kişi; bunların 10 kişisi çevrim içi olacak, 60 kişi şehir dışından geliyor. Çok iyi bir ortam hazırlayıp sağlıklı bir çalıştay olmasını sağlamaya gayret ediyoruz. Herkesin memnuniyetinden de her şeyin iyi gittiğini anlıyorum. Bunun sonunda bütün bu veriler, her akşam tekrardan bir araya geliyor; yazmanlarımız, moderatörlerimiz tarafından bir araya getiriliyor. Bu bir kitap hâline gelecek ve bir yüz yıl sonraya fener olsun istiyoruz. Gelecek kuşaklara neyi yapmışız, neyi yapamamışız, neyi yapmamaları gerekiyor, biz ne hata yapmışız; bütün samimiyetimizle çok güzel, keyifli bir çalıştay oluyor.” 

“DARÜLBEDAYİ’NİN İLK YILLARINDAN ÖZEL PARÇALARI SERGİLEDİK” 

CHP MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AHMET ARAS: “BİZ HALK ÇOCUĞUYUZ, SARAYLARDA DOĞMADIK SİZLERİN EVLATLARIYIZ BİZE SAHİP ÇIKIN“ CHP MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AHMET ARAS: “BİZ HALK ÇOCUĞUYUZ, SARAYLARDA DOĞMADIK SİZLERİN EVLATLARIYIZ BİZE SAHİP ÇIKIN“

İşsever, çalıştayın yapıldığı alandaki kostüm sergisiyle ilgili de şunları dile getirdi: 

"Bizim çok güzel bir kostüm depomuz var. Darülbedayi’nin ilk yıllarından kalan çok özel parçaları burada sergilemeyi ve dostlarımızla kucaklaştırmayı planladık. Çok da güzel olduğunu düşünüyorum. Herkese çok iyi geldi. Burada kendilerini evlerinde hissetsinler istedik. Biz bu sene şehir içi turneler yaptık çokça. Her ay en az 5-6 seans mutlaka bir turnemiz var. Dezavantajlı bölgelere gidiyoruz. İBB Kütüphanelerde çocuklarla, gençlerle bir araya geliyoruz. İtfaiyeyle çok güzel bir iş birliğimiz var. Aynı zamanda yurt dışı turnelerimizi planladık. Bu sene oldukça çok yurt dışı turnemiz olacak. Bunların planlamasının son aşamasına geldik ama her şeyden önemlisi, biletlerimize çok büyük bir teveccüh var. Seyirci sayımızı çok artırmışız. Açık havadaki her şey çok düzgün gitti. Çok güzel bir seyirci sayısına ulaşmışız. Bütün bunlar çok sevindirici. Yani benim evim dediğim bir yer ama en önemlisi, burada gencinden duayenine kadar bugün burada gördüğünüz gibi tiyatroda her alanda herkes elini taşın altına soktu. Hep birlikte hareket ediyoruz. Bu çok kıymetli işte. Esas bu kıymetli. 38’incisini gerçekleştireceğimiz Genç Günler, bu sene -geçen sene seçime denk gelmişti- seçim sonrasına denk geliyor. O yüzden daha rahatız. Söyleşilerle bütün genç arkadaşlarımızın, tiyatro eğitimi alan arkadaşlarımızın katkılarıyla güzel bir Genç Günler planladık. 9’u ile 19’u (Mayıs) arasında. Geçen sene, yani daha doğrusu bu sene, Cumhuriyet’in yüzüncü yılı için hazırlamış olduğumuz ‘Bu Memleket Bizim’ oyunu iki kere oynayabildi. Dolayısıyla seyirciden ve arkadaşlarımızdan da çok istek geldi. Onu Genç Günler’in kapanışına koyduk. O gün gençlere ücretsiz olarak sergileyeceğiz. Daha sonra iki gün ücretli olarak seyircimizle karşılaştıracağız."

Kaynak: anka