Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) “vergide adalet, gelirde adalet” sloganıyla İstanbul’dan Ankara’ya yaptığı yürüyüş, Ankara Ulus Meydanı’nda noktalandı. Yürüyüşe destek veren Özgür Özel, meydanda; “Bu yollara yabancı değiliz. Geçmişte sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde yaptığımız adalet yürüyüşünde DİSK gelmişti, kol kola omuz omuza o mücadeleye destek vermişti. Biz de ana muhalefet olarak, CHP olarak güzergâh boyunca illerimizde ilçelerimizde sizlere destek verdik. Bundan sonra da bütün haklı taleplerinizde meydandaysa meydanda, sokaktaysa sokakta, eylemdeyse eylemde grevdeyse grevde yanınızdayız arkanızdayız" dedi. 

DİSK'in, “Vergide Adalet, Gelirde Adalet” sloganıyla İstanbul’dan Ankara’ya yaptığı yürüyüş, son gününde Ankara Ulus Meydanı’nda noktalandı. Meydanda kitlesel açıklama yapıldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve parti yöneticileri de yürüyüşe, Sıhhıye Sezenler Sokak’taki DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği önünden destek verdi. Özel’in konuşması sırasında “direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Özel, şunları söyledi:

"BU ADALETSİZ VERGİ DÜZENİNE İTİRAZ EDİYORUZ"

“Bu meydan Türkiye’de 20 bin kişiyi temsil ediyor. 3 milyon 700 bini kamuda 20 milyon emekçi adaletsiz vergi dilimleri yüzünden ocak ayında aldıkları maaş aralık ayına kadar eriyor eriyor, hakları yeniyor. Bu haksızlığa karşı itiraz eden DİSK’i ve onunla birlikte bu mücadeleye destek veren herkesi saygıyla selamlıyorum. Türkiye’de vergilerin yüzde 67 doğrudan vergi değil dolaylı olarak aldığımız ekmekten, içtiğimiz sudan, çocuk bezinden, toplu ulaşımdan, elektrikten, doğalgazdan alınıyor. Sermayenin ödediği vergi, geri kalan yüzde 33 diye düşünmeyin, bunun da sadece yüzde 6’lık bir kısmı beyanname sonucunda gelir bildirimi karşılığında alınıyor. Geri kalanı ise kaynağında kesiliyor. Bugün Türkiye’de para kazananlardan kar edenlerden alınan verginin tam 10 katı yoksullardan, emeklilerden, emekçilerden alınıyor. Bu adaletsiz vergi düzenine itiraz ediyoruz. 

"SOKAKSA SOKAK, GREVSE GREV... ARKANIZDAYIZ"

Bu haklı talep için İstanbul’dan buraya yürüdünüz. Bu yollara yabancı değiliz. Geçmişte Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde yaptığımız adalet yürüyüşünde DİSK gelmişti, kol kola omuz omuza o mücadeleye destek vermişti. Biz de ana muhalefet olarak, CHP olarak güzergah boyunca illerimizde ilçelerimizde sizlere destek verdik. Bundan sonra da bütün haklı taleplerinizde meydandaysa meydanda, sokaktaysa sokakta, eylemdeyse eylemde grevdeyse grevde, yanınızdayız, arkanızdayız.

"DİSK'İN KANUN TEKLİFİNİ BENİMSİYORUZ"

DİSK’in uzmanlarının hazırlayıp, Sayın Başkan’ın DİSK’in bizlerle, kamuoyuyla paylaştığı kanun teklifini benimsiyoruz, destekliyoruz. Burada çok fazla milletvekilim, Ankara il başkanım ve sendikalardan ve Sendikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcım, Çalışma Sosyal Güvenlik gölge bakanım yanımda hep birlikte size destek ve dayanışma vadediyoruz. Bu daha başlangıç hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız yolunuz açık olsun, yolumuz açık olsun."

 

Kaynak: anka