(İZMİR)- Bayraklı Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Ofisleri'ni hizmete açtı. Açılış töreninde Belediye Başkanı İrfan Önal, "Bayraklı'nın daha modern bir kent olması için üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, yerinde ve kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Cengizhan, Nafiz Gürman ve Postacılar mahallelerinde yer alan Kentsel Dönüşüm Ofisleri'nin açılışını yaptı. Cengizhan Mahallesi Ekrem Akurgal Parkı içindeki kafeteryada gerçekleştirilen törene, Başkan Önal'ın yanı sıra meclis üyeleri, muhtarlar ve farklı mahallelerden çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte ofislerin amacı, çalışma şekli ve sonraki süreçlerle ilgili bilgiler verildi, ilçe sakinlerinin talep ve önerileri alındı.

Ofisler her mahalleye hizmet verecek

Ofisler, hafta içi her gün 12.30-17.30 saatleri arasında 24 mahallenin tamamına hizmet verecek. Ofise gelen vatandaşlar, yerinde dönüşüm, kentsel dönüşüm, imar uygulaması ve inşaat hakları gibi konularda bilgi alıp talep ve önerilerini iletebilecek. Çalışmaların ilerleyen zamanlarında vatandaşları bilgilendirmek için teknik personel ve başkan yardımcıları ile halk buluşmaları gerçekleştirilecek.

"Vatandaşın istemediği hiçbir planı yapmayacağız"

Başkan Önal, “Kimse ailesiyle depreme dayanıksız evlerde yaşamak istemez, fakat maddi imkanlarımız olmadığı için bu evlerde yaşamak zorunda kaldık. Yerel yöneticiler olarak bu evleri dönüştürecek maddi imkanlara sahip değiliz. Elimizde sadece kentin planlarını yeniden düzenleyerek, inşaat artışları getirip kendi yerinde dönüşümü sağlamak var. Eğer bu mümkün değilse, minimum parsel büyüklükleri ile yeni adalar oluşturarak dönüşümü sağlamakla yükümlüyüz” diye konuştu.

Uygun kredi imkanı ve 'yarısı sizden, gerisi bizden' kampanyası

Çekmeköy Belediyesi, binlerce vatandaşa aşure ikram etti Çekmeköy Belediyesi, binlerce vatandaşa aşure ikram etti

Önal, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Mahkemenin iptal ettiği planları, mahkemenin görüşleri doğrultusunda tekrar düzenleyip, hızlı bir şekilde meclislerimizden geçireceğiz. İlçe sakinlerimizin istemediği hiçbir planı yapmayacağız. Söz verdiğim üzere, planlama ve uygulama kısmını belediye resen yapacak. Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda en iyi ve en doğruyu yapmaya çalışacağız. Bütün süreçlerimiz halkımıza açık ve şeffaf bir şekilde ilerleyecek. Kentsel dönüşümde pilot şehirlerden olan İzmir’de, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Dünya Bankası'ndan 0.69 faizle kredi kullandırılabilecek. Bayraklı'mızda bu kredi için şartları uygun olan tüm vatandaşlarımızın talep etmesini özellikle rica ediyorum. Toplanan deprem vergileri bu süreçte kullanılabilir. İstanbul'da başlatılan 'Yarısı sizden yarısı bizden' kampanyası İzmir'de ve Bayraklı'da da uygulanabilir. Evini dönüştürmek isteyen vatandaşlarımızın düşük faizli kredi alabilmelerinin de takipçisi olacağız."

Kaynak: anka