BÜYÜKÇEKMECELİLER, ATATÜRK’E HAREKET EDEN ŞEVKİ YILMAZ’I KINADI… BAŞKAN AKGÜN: “CUMHURİYET’İN SAVCILARI HESABINI SORACAKTIR” BÜYÜKÇEKMECELİLER, ATATÜRK’E HAREKET EDEN ŞEVKİ YILMAZ’I KINADI… BAŞKAN AKGÜN: “CUMHURİYET’İN SAVCILARI HESABINI SORACAKTIR”

Antalya Büyükşehir Belediyesi, deniz araçlarını denetlemek ve çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla, gece görüş özelliğine sahip denetim teknesi alarak deniz filosunu güçlendirdi.

Akdeniz’in temiz kalmasına önem veren ve bu konuda çalışmalarını sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi, 320 kilometrekarelik denetim sahasındaki açığı kapatmak amacıyla yeni bir denetim teknesi aldı. “Toros 07” ismi verilen denetim teknesi ile Akdeniz’de kirliliğe sebep olan deniz araçları tespit edilerek, acil durumlarda müdahale edilebilmesi hedefleniyor. 

GECE GÖRÜŞÜNE SAHİP 

Antalya Körfezi’nde seyreden tüm deniz araçlarını denetlemek amacıyla filoya eklenen ve ağır deniz şartlarında görev yapabilme kapasitesine sahip denetim teknesi Toros 07, High Density Polietilen-Petrolden elde edilen yüksek yoğunluklu polietilen malzemeden üretildi. 28 knot tepe hıza sahip yüksek süratli tekne, gece görüşü ve radar sistemleriyle sürekli takip yapabiliyor. Denetim teknesi, 13.8 metre uzunluk ve 3.95 metre genişliğinde ve 2 adet 420 Hp’lik, toplamda 840Hp makine gücüne ve tüm denetim sahasına hakim olacak bir yakıt kapasitesine sahip olmasıyla öne çıkıyor.  

EGDS İLE ONLINE BAĞLANTI

Toros 07 Çevre Denetim Teknesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu, Elektronik Gemi Denetleme Sistemi’ne (EGDS) online olarak bağlanıp, görüntülerin anında aktarılmasına da imkan sağlıyor. Bu şekilde Çevre Kanunu’nun verdiği yetkiyle, deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliğinin önüne geçilmeye çalışılacak. Denetim teknesi, 10 milyon 70 bin TL’ye mal oldu. 

Kaynak: anka